Kurssin ohjelma
Ensimmäinen jakso 5.-13.7. Kristus Immanuel -ikoni. (Antti Narmala)
Sunnuntai 4.7.
Saapuminen ja majoittuminen
Maanantai 5.7.
Pyhittäjä Athanasios Athoslaisen muistopäivä
06.00 Aamupalvelus pääkirkossa
07.30 Aamiainen
09.00 Rukoushetki työtä aloitettaessa (pääkirkko)
09.30 Kurssin avaus ja käytännön työskentelyä
12.00 Rukouspalvelus pääkirkossa
13.00 Lounas
15.00 Käytännön työskentelyä
18.00 IX hetki, ehtoopalvelus ja iltarukoukset pääkirkossa
19.30 Iltapala
Tiistai 6.7.
06.00 Aamupalvelus ja liturgia pääkirkossa
07.30 Aamiainen
09.00 Käytännön työskentelyä
12.00 Rukouspalvelus pääkirkossa
13.00 Lounas
15.00 Käytännön työskentelyä
18.00 IX hetki, ehtoopalvelus ja iltarukoukset pääkirkossa
19.30 Iltapala
Keskiviikko 7.7.
06.00 Aamupalvelus pääkirkossa
07.30 Aamiainen
09.00 Käytännön työskentelyä
12.00 Rukouspalvelus pääkirkossa
13.00 Lounas
15.00 Käytännön työskentelyä
18.00 IX hetki, ehtoopalvelus ja iltarukoukset
19.30 Iltapala
Torstai 8.7.
RISTISAATTO LINTULAN LUOSTARIIN JUMALANÄIDIN KONEVITSALAISEN IKONIN KUNNIAKSI
06.00 Aamupalvelus ja liturgia pääkirkossa
07.30 Aamiainen
07.30 Ristisaattoon kävellen osallistuvien matkaanlähtö
10.00 Ristisaattoon laivalla osallistuvien matkaanlähtö laivarannasta
12.15 Ristisaattoon autoilla osallistuvien lähtö luostarin portilta
13.00 Rukouspalvelus ja ruokailu Lintulassa
14.30 Akatistos Jumalanäidille Lintulassa
15.30 Autot palaavat Valamoon
17.30 Laiva takaisin Valamossa. Ehtoopalvelus toimitetaan paluumatkalla.
19.00 Kävelijät palaavat Valamoon
Perjantai 9.7.
06.00 Aamupalvelus pääkirkossa
07.30 Aamiainen
09.00 Käytännön työskentelyä
12.00 Rukouspalvelus
13.00 Lounas
15.00 Käytännön työskentelyä
18.00 Vigilia pääkirkossa
19.30 Iltapala
Lauantai 10.7.
07.30 Aamiainen
09.00 III hetki ja liturgia pääkirkossa
11.00 Lounas
12.00 Rukouspalvelus pääkirkossa
13.00 Käytännön työskentelyä
18.00 Vigilia pääkirkossa
19.30 Iltapala
Sunnuntai 11.7.
07.30 Aamiainen
09.00 III hetki ja liturgia pääkirkossa
11.00 Lounas
12.00 Rukouspalvelus vanhassa kirkossa
13.00 Käytännön työskentelyä
18.00 Ehtoopalvelus, kolmikanoni ja akatistos Jumalanäidin Konevitsalaiselle ikonille pääkirkossa
19.30 Iltapala
Maanantai 12.7.
06.00 Aamupalvelus pääkirkossa
07.30 Aamiainen
09.00 Käytännön työskentelyä
12.00 Rukouspalvelus pääkirkossa
13.00 Lounas
15.00 Käytännön työskentelyä
18.00 IX hetki, ehtoopalvelus ja iltarukoukset pääkirkossa
19.30 Iltapala
Tiistai 13.7.
06.00 Aamupalvelus ja liturgia pääkirkossa
07.30 Aamiainen
09.00 Käytännön työskentelyä
12.00 Rukouspalvelus
13.00 Lounas
15.00 Käytännön työskentelyä
18.00 IX hetki, ehtoopalvelus ja iltarukoukset
19.30 Iltapala
Toinen jakso 14.-25.7. Jumalanäidin Tihvinäläinen ikoni. (Alexander Wikström)
Keskiviikko 14.7.
06.00 Aamupalvelus pääkirkossa
07.30 Aamiainen
09.00 Käytännön työskentelyä
12.00 Rukouspalvelus pääkirkossa
13.00 Lounas
15.00 Käytännön työskentelyä
18.00 IX hetki, ehtoopalvelus ja iltarukoukset pääkirkossa
19.30 Iltapala
Torstai 15.7.
Pyhän apostolienvertaisen Vladimir Kiovalaisen muistopäivä
06.00 Aamupalvelus ja liturgia pääkirkossa
07.30 Aamiainen
09.00 Käytännön työskentelyä
12.00 Rukouspalvelus pääkirkossa
13.00 Lounas
15.00 Käytännön työskentelyä
18.00 IX hetki, ehtoopalvelus ja iltarukoukset pääkirkossa
19.30 Iltapala
Perjantai 16.7.
06.00 Aamupalvelus pääkirkossa
07.30 Aamiainen
09.00 Käytännön työskentelyä
12.00 Rukouspalvelus pääkirkossa
13.00 Lounas
15.00 Käytännön työskentelyä
18.00 IX hetki, ehtoopalvelus ja iltarukoukset vanhassa kirkossa
19.30 Iltapala
Lauantai 17.7.
06.00 Aamupalvelus ja liturgia vanhassa kirkossa
07.30 Aamiainen
09.00 Käytännön työskentelyä
12.00 Rukouspalvelus vanhassa kirkossa
13.00 Lounas
15.00 Käytännön työskentelyä
18.00 Vigilia
19.30 Iltapala
Sunnuntai 18.7.
07.30 Aamiainen
09.00 III hetki ja liturgia pääkirkossa
11.00 Lounas
12.00 Rukouspalvelus vanhassa kirkossa
13.00 Käytännön työskentelyä
18.00 Ehtoopalvelus, kolmikanoni ja akatistos pyhittäjä Serafim Sarovilaiselle pääkirkossa
19.30 Iltapala
Maanantai 19.7.
Pyhittäjä Serafim Sarovilaisen pyhäinjäännösten löytymisen muistopäivä
06.00 Aamupalvelus pääkirkossa
07.30 Aamiainen
09.00 Käytännön työskentelyä
12.00 Rukouspalvelus pääkirkossa
13.00 Lounas
15.00 Käytännön työskentelyä
18.00 Vigilia pääkirkossa
19.30 Iltapala
Tiistai 20.7.
Pyhän profeetta Elia Tisbeläisen muistopäivä
07.30 Aamiainen
07.00 III hetki ja liturgia pääkirkossa
10.00 Käytännön työskentelyä
12.00 Rukouspalvelus pääkirkossa
13.00 Lounas
15.00 Käytännön työskentelyä
18.00 Ehtoopalvelus ja iltarukoukset pääkirkossa
19.30 Iltapala
Keskiviikko 21.7.
06.00 Aamupalvelus pääkirkossa
07.30 Aamiainen
09.00 Käytännön työskentelyä
12.00 Rukouspalvelus pääkirkossa
13.00 Lounas
15.00 Käytännön työskentelyä
18.00 IX hetki, ehtoopalvelus ja iltarukoukset pääkirkossa
19.30 Iltapala
Torstai 22.7.
06.00 Aamupalvelus ja liturgia pääkirkossa
07.30 Aamiainen
09.00 Käytännön työskentelyä
12.00 Rukouspalvelus pääkirkossa
13.00 Lounas
15.00 Käytännön työskentelyä
18.00 IX hetki, ehtoopalvelus ja iltarukoukset pääkirkossa
19.30 Iltapala
Perjantai 23.7.
06.00 Aamupalvelus pääkirkossa
07.30 Aamiainen
09.00 Käytännön työskentelyä
12.00 Rukouspalvelus pääkirkossa
13.00 Lounas
15.00 Käytännön työskentelyä
18.00 IX hetki, ehtoopalvelus ja iltarukoukset vanhassa kirkossa pääkirkossa
19.30 Iltapala
Lauantai 24.7.
06.00 Aamupalvelus ja liturgia vanhassa kirkossa
07.30 Aamiainen
09.00 Käytännön työskentelyä
12.00 Rukouspalvelus vanhassa kirkossa
13.00 Lounas
14.00 Päätösnäyttelyn rakentamista
15.00 Valmiiden ikonien siunaus ja näyttely
16.00 Kakkukahvit opiston salissa
18.00 Vigilia vanhassa kirkossa
19.30 Iltapala
Sunnuntai 25.7. Kaikkien Valamon pyhien juhla, vanhan kirkon temppelijuhla
07.30 Aamiainen
08.15 Pieni vedenpyhitys, III hetki ja liturgia vanhassa kirkossa
11.30 Päätöslounas