Kurssin ohjelma
Ohjelma
Maanantai 22.7.
15:00 Saapuminen ja päivällinen
15:45 Kurssin avaus
16.15 Tutustumista ja orientoitumista kurssin aiheisiin
18.00 IX hetki, ehtoopalvelus ja iltarukoukset
Tiistai 23.7.
06.00 Aamupalvelus ja liturgia
07:30- Aamiainen
09.00 Käytännön työskentelyä
12.00 Moleben - Pääkirkko
12:30 Lounas
14:00 Käytännön työskentelyä, Nina ja Nadezda Osipova
15.30 Tauko
16:00 Käytännön työskentelyä, Nina ja Nadezda Osipova
18:00 IX hetki, ehtoopalvelus ja iltarukoukset
Keskiviikko 24.7.
06:00 Aamupalvelus
07:30- Aamiainen
09.00 Käytännön työskentelyä
12.00 Moleben - Pääkirkko
12:30 Lounas
14:00 Käytännön työskentelyä, Nina ja Nadezda Osipova
15:30 Tauko
16:00 Käytännön työskentelyä, Nina ja Nadezda Osipova
18:00 IX hetki, ehtoopalvelus ja iltarukoukset
Torstai 25.7.
06:00 Aamupalvelus ja liturgia
07:30- Aamiainen
09:00 Käytännön työskentelyä
12:00 Moleben – Pääkirkko
12.30 Lounas
14:00 Käytännön työskentelyä, Nina ja Nadezda Osipova
15:30 Tauko
16:00 Käytännön työskentelyä, Nina ja Nadezda Osipova
18:00 IX hetki, ehtoopalvelus ja iltarukoukset
Perjantai 26.7.
6.00 Aamupalvelus
07:30- Aamiainen
09.00 Käytännön työskentelyä
12.00 Moleben - Pääkirkko
12:30 Lounas
14:00 Käytännön työskentelyä, Nina ja Nadezda Osipova
15:30 Tauko
16:00 Käytännön työskentelyä, Nina ja Nadezda Osipova
18:00 IX hetki, ehtoopalvelus ja iltarukoukset, Vanha kirkko
Lauantai 27.7 Sm. ja parantaja Panteleimonin muistopäivä
06:00 Aamupalvelus ja liturgia, Vanha kirkko
07:30- Aamiainen
09:00 Käytännön työskentelyä, Nina ja Nadezda Osipova
12:00 Moleben – Vanha kirkko
12.30 Lounas
14:00 Käytännön työskentelyä, Nina ja Nadezda Osipova
15:30 Tauko
16:00 Käytännön työskentelyä, Nina ja Nadezda Osipova
18:00 Vigilia – Vanha kirkko
Sunnuntai 28.7. Kaikkien Valamon pyhien juhla, vanhan kirkon temppelijuhla
07:30- Aamiainen
08.:15 Pieni vedenpyhitys – Vanha kirkko
09:00 III hetki, p. Johannes Krysostomoksen liturgia – Vanha kirkko
11:00 Lounas
12.00 Moleben – Vanha kirkko
12:30 Käytännön työskentelyä, Nina ja Nadezda Osipova
15.30 Tauko
16.00 Käytännön työskentelyä, Nina ja Nadezda Osipova
18.00 Ehtoopalvelus , kolmikanoni ja akatistos - Pääkirkko
Maanantai 29.7.
06.00 Aamupalvelus - Pääkirkko
07.30- Aamupala
09.00 Käytännön työskentelyä, Nina ja Nadezda Osipova
10.00 ”Pistoja ja kasvi- sekä ristikuvioiden symboliikkaa”, tekstiilikonservaattori Leena Säppi
12.00 Moleben – Pääkirkko
12.30 Lounas
13.30 Käytännön työskentelyä, Nina ja Nadezda Osipova
15.45 Tauko
16.15 Käytännön työskentelyä, Nina ja Nadezda Osipova
18.00 IX hetki, ehtoopalvelus ja iltarukoukset
Tiistai 30.7.
06.00 Aamupalvelus ja liturgia
07.30- Aamupala
09.00 Käytännön työskentelyä, Nina ja Nadezda Osipova
12.00 Moleben – Pääkirkko
12.30 Lounas
13.30 Käytännön työskentelyä, Nina ja Nadezda Osipova
15.45 Tauko
16.15 Käytännön työskentelyä, Nina ja Nadezda Osipova
18.00 IX hetki, ehtoopalvelus ja iltarukoukset
Keskiviikko 31.7.
06:00 Aamupalvelus
07:30- Aamiainen
09:00 Töiden viimeistelyä
12.00 Päätöslounas