Kurssin kuvaus
Monet suuret naisfilosofit tunnetaan huonosti, vaikka he ovat antaneet merkittävän lisän länsimaisen filosofian historiaan.
Kurssilla esitellään mm. seuraavat filosofit: 1) Aspasia ja Diotima, Sokrateen naisopettajat; 2) Hypatia (k. 415) aleksandrialainen uusplatonisti, filosofi, matemaatikko ja astronomi, joka oli kuuluisa kauneudestaan ja herätti fundamentalistien raivon; 3) Hildegard Bingeniläinen (1098–1179), saksalainen benediktiinisisar ja mystikko, joka julisti ihmisen ja muun luomakunnan erottamatonta ykseyttä; 4) Edith Stein (1891–1942), empatian filosofi, Auschwitzin uhreista tunnetuimpia; 5) Hannah Arendt (1906–75), saksanjuutalainen filosofi, joka tutki ihmisenä olemisen ehtoja ja totalitarismin syntymisen syitä; 6) Simone de Beauvoir (1908–86), ranskalainen modernin feminismin äiti; 7) Simone Weil (1909–43), ranskalainen ”punainen neitsyt”, joka eli niin kuin opetti; 8) Luce Irigaray (s. 1930), belgialaissyntyinen kielitieteilijä, kulttuuriteoreetikko, psykoanalyytikko ja filosofi, joka lisäsi mielenkiintoisen naisnäkökulman mannermaiseen filosofiaan.
Kurssin ohjaajana kirjailija, FM Torsti Lehtinen.
Hinta 282 €/Opistohotelli 1 hh ja 256 €/Opistohotelli 2 hh
Varattavissa oleva huonevaihtoehto varmistuu ilmoittautumisen yhteydessä varaustilanteen mukaan.
Kurssin ohjelma
Perjantai 1.10.
klo 14.00 Majoittuminen (huoneet saatavilla klo 15 mennessä) ja päivällinen klo 14 mennessä.
klo 15.00 Seminaarin avaus
klo 15.30 Antiikin naisfilosofit
klo 18.00 Ehtoopalvelus. Pravilo (iltarukoukset)
klo 19.30 Iltapala
Klo 20.00-21.30 Keskiajan naisfilosofit
Lauantai 2.10.
klo 06.00 Aamupalvelus
klo 07.30- Aamiainen
klo 09.00 Filosofia ja erotiikka
klo 10.30 Feminismin filosofia
klo 12.00 Lounas
klo 13.00 Kärsimys ja epätoivo filosofian lähtökohtina
klo 14.00 Naiset eksistenssifilosofeina
klo 15.30 Tauko, mahdollisuus ostaa virvokkeita ja välipalaa Trapesasta.
klo 16.00 Filosofian muusat
klo 18.00 Ehtoopalvelus ja iltarukoukset
klo 19.30 Iltapala
klo 20.30-21.30 Filosofinen iltapuhdepohdiskelu
Sunnuntai 3.10.
klo 07.30- Aamiainen
klo 09.00 III hetki ja liturgia
klo 09.00 Loppukeskustelu
klo 11.00 Päätöslounas