Kurssin ohjelma
OHJELMA
Sunnuntai 6.2.
Publikaanin ja fariseuksen sunnuntai, triodion alkaa
Klo 15.00 Käytännön työskentelyä
Klo 18.00 Ehtoopalvelus, kolmikanoni ja akatistos
Klo 19.30 Iltapala
Maanantai 7.2.
pyhä Parthenios, Lampsakoksen piispa, paastoton viikko
Klo 06.00 Aamupalvelus
Klo 07.30 Aamiainen
Klo 09.00 Käytännön työskentelyä
Klo 13.00 Lounas
Klo 15.00 Isä Luukkaan alustus maalattavan ikonin teologiasta ja ikonografiasta,
käytännön työskentelyä
Klo 18.00 IX hetki, ehtoopalvelus ja iltarukoukset
Klo 19.30 Iltapala
Tiistai 8.2.
pyhä suurmarttyyri Teodoros Sotapäällikkö
Klo 06.00 Aamupalvelus ja liturgia
Klo 07.30 Aamiainen
Klo 09.00 Käytännön työskentelyä
Klo 13.00 Lounas
Klo 15.00 Käytännön työskentelyä
Klo 18.00 IX hetki, ehtoopalvelus ja iltarukoukset
Klo 19.30 Iltapala
Keskiviikko 9.2.
pyhittäjät Gennadi ja Nikifor Vasojärveläiset, Karjalan pyhät
Klo 06.00 Aamupalvelus
Klo 07.30 Aamiainen
Klo 09.00 Käytännön työskentelyä
Klo 13.00 Lounas
Klo 15.00 Käytännön työskentelyä
Klo 18.00 IX hetki, ehtoopalvelus ja iltarukoukset
Klo 19.30 Iltapala
Klo 20.00 Ehtoolliseen osallistuville valmistavat rukoukset luokassa
Torstai 10.2.
pyhä pappismarttyyri Haralampos ja pyhittäjä Anna Novgorodilainen
Klo 06.00 Aamupalvelus ja liturgia, jonka athoslaiset isät toimittavat
Klo 08.30 Aamiainen
Klo 09.00 Käytännön työskentelyä
Klo 13.00 Lounas
Klo 15.00 Käytännön työskentelyä
Klo 18.00 IX hetki, ehtoopalvelus ja iltarukoukset
Klo 19.30 Iltapala
Perjantai 11.2.
pyhä pappismarttyyri Blasios Sebasteialainen ja pyhä keisarinna Teodora
Klo 06.00 Aamupalvelus
Klo 07.30 Aamiainen
Klo 09.00 Käytännön työskentelyä
Klo 13.00 Lounas
Klo 15.00 Käytännön työskentelyä
Klo 18.00 IX hetki, ehtoopalvelus ja iltarukoukset
Klo 19.30 Iltapala
Lauantai 12.2.
pyhä Aleksi, Moskovan metropoliitta
Klo 07.30 Lähtö Lintulan luostariin
Klo 08.00 Liturgia ja aamiainen Lintulassa
Klo 12.00 Käytännön työskentelyä
Klo 13.30 Lounas
Klo 15.30 Käytännön työskentelyä
Klo 18.00 Vigilia
Klo 19.30 Iltapala
Sunnuntai 13.2.
Tuhlaajapojan sunnuntai
Klo 07.30 Aamiainen
Klo 09.00 III hetki ja liturgia
Klo 13.00 Lounas
Klo 15.00 Käytännön työskentelyä
Klo 18.00 Ehtoopalvelus, kolmikanoni ja akatistos
Klo 19.30 Iltapala
Maanantai 14.2.
pyhittäjä Maron, liharuoasta luopumisen viikko
Klo 06.00 Aamupalvelus
Klo 07.30 Aamiainen
Klo 09.00 Käytännön työskentelyä
Klo 13.00 Lounas
Klo 15.00 Käytännön työskentelyä
Klo 18.00 IX hetki, ehtoopalvelus ja iltarukoukset
Klo 19.30 Iltapala
Tiistai 15.2.
pyhä Sigfrid, Ruotsin apostoli
Klo 06.00 Aamupalvelus ja liturgia
Klo 07.30 Aamiainen
Klo 09.00 Käytännön työskentelyä
Klo 13.00 Lounas
Klo 15.00 Käytännön työskentelyä
Klo 18.00 IX hetki, ehtoopalvelus ja iltarukoukset
Klo 19.30 Iltapala
Klo 20.00 Käytännön työskentelyä
Keskiviikko 16.2.
Pyhä Makari, Moskovan metropoliitta ja Altain apostoli
Klo 06.00 Aamupalvelus
Klo 07.30 Aamiainen
Klo 09.00 Käytännön työskentelyä
Klo 12.00 Anomuskanoni Jumalansynnyttäjälle pääkirkossa
Klo 13.00 Päätöslounas